Poznaj zalety i wady jakie cechują myjnie bezdotykowe
Nadal wielu właścicieli samochodów pomimo sporej ilości myjni automatycznych preferuje ręczne mycie. Wiaderka z wodą i gąbkę zastępuje jednak lanca na myjni bezdotykowej. Jakie ma zalety, a jakie wady ten rodzaj myjni? Ile kosztuje technologia?
Myjnie bezdotykowe - rodzaje
Myjnia modułowa i kontenerowa to najczęściej spotykane rodzaje myjni samoobsługowych. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze i polecane dla lokalizacji, gdzie prognozuje się mniejsze natężenie ruchu.
W porównaniu do myjni kontenerowej myjnia modułowa zajmuje sporo mniej miejsca. Takie rozwiązanie sprawdza się na niewielkich działkach lub takich, które mają bardzo nietypowy kształt. To również dobre „uzupełnienie” stacji benzynowej czy serwisu samochodowego. Technologia myjni znajduje się w module określanym często jako box, a ten z kolei najczęściej jest zlokalizowany pomiędzy stanowiskami myjącymi.
W przypadku myjni kontenerowej, jak sama nazwa wskazuje cała technologia mieści się w kontenerze. Zaletą tego rozwiązania jest niezależność działania stanowisk – wszystko dzięki braku integracji podzespołów. Ponadto dostęp do poszczególnych części jest tu szybki i łatwy, co znacznie ułatwia uzupełnianie chemii oraz przeprowadzanie kontroli, konserwacji czy ewentualnych czynności naprawczych.
Wypełnij formularz i porównaj do 5 ofert na myjnie bezdotykową
Kontener często jest wykorzystywany na magazyn i pomieszczenie biurowo-socjalne. Myjnia kontenerowa jest bardziej zaawansowania pod względem technologii, przez co jest droższa. Poleca się ją dla lokalizacji, gdzie natężenie ruchu będzie średnie i duże.
Co prawda nie ma oficjalnych statystyk, ile w funkcjonuje myjni samochodowych w Polsce, ale z całą pewnością jest to kilka tysięcy. Szacuje się, że w skali roku przybywa kilkaset myjni. Zdaniem ekspertów branży polski rynek ten nie jest jednak jeszcze nasycony.Koszt jednego stanowiska mycia, z jakim powinien się liczyć inwestor, to od 70 do 120 tys. zł.
Zalety i wady myjni bezdotykowej
Zaletą myjni bezdotykowej jest całodobowy dostęp. Można z niej korzystać o dowolniej godzinie dnia lub nocy. W godzinach szczytowych jednak tworzy się niejednokrotnie długa kolejka – przepustowość czterostanowiskowej myjni to około 12 – 16 samochodów na godzinę. Plusem jest także cena mycia – 1 minuta kosztuje około 1 zł, a na umycie pojazdu zwykle starcza 10 minut.
W porównaniu do myjni automatycznych myjnia bezdotykowa jest dokładniejsza. Warto podkreślić, że na jakość mycia ogromny wpływ ma kierowca samochodu. Obsługa jest prosta – wystarczy przeczytać umieszczoną na panelu czy banerze instrukcję mycia. Mycie samochodu na myjni bezdotykowej jest szybkie i tanie, ale wymaga zaangażowania od użytkownika.
Dokładność mycia nie jest tu jednak na najwyższym poziomie. Wadą tego rodzaju myjni jest również niedosuszenie, co ma szczególne istotne znaczenie w przypadku mroźniejszej pogody. Wówczas znacznie zmniejsza się bezpieczeństwo i wygoda mycia. Ponadto na próżno można szukać informacji o stosowanych na myjni środkach chemicznych.
Czytaj także