budowa myjni bezdotykowej krok po kroku

Ważne: Budowa myjni bezdotykowej KROK po KROKU. Sprawdź!

Budowa myjni bezdotykowych to na pierwszy rzut oka żmudny i złożony proces. Tymczasem wielu producentów technologii oferuje pełne wsparcie na każdym kroku inwestycji. Niemal każda z firm w swojej ofercie komunikuje kompleksową obsługę. Jednak należy dopytać handlowca co tak naprawdę wchodzi w skład tej "kompleksowej" obsługi. Warto zwrócić uwagę na to, czy producent technologii, z którym chcemy podpisać umowę, wykonuje prace: ziemne, budowlane oraz prace związane z uzbrojeniem działki w media.

1. Wybór lokalizacji myjni

Budowę myjni nie rozpoczniemy oczywiście bez działki budowlanej, którą albo wykupujemy na własność albo dzierżawimy. Niektórzy producenci myjni oferują własne, sprawdzone lokalizacje. Wybór działki jest istotnym, jak nie najważniejszym krokiem w procesie budowy myjni. Często decyduje o późniejszym sukcesie finansowym całego biznesu.

Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze działek na zakup lub dzierżawę pod myjnie samochodowe?

size Wystarczająca powierzchnia

mapa Atrakcyjna lokalizacja (ruchliwa ulica, centrum miasta, bliskość dużych skupisk ludności)

odlegość Bliskość przyłączy mediów w tym gaz i kanalizacja (najlepiej w granicy działki)


Wypełnij formularz i porównaj do 5 ofert na myjnie bezdotykową


Myjnia bezdotykowa wymaga odpowiedniej powierzchni. Przykładowo myjnia modułowa z trzema stanowiskami myjącymi zajmuje około 100 metrów kwadratowych. Na jedno stanowisko potrzeba około 30mkw. Do tego należy doliczyć miejsce na dojazd, parking czy na stacjonarny odkurzacz, będący dodatkowym, a właściwie już coraz częściej obowiązkowym wyposażeniem myjni.

Lokalizacja na myjnię bezdotykową jest atrakcyjna, jeśli znajduje się w pobliżu albo ruchliwej ulicy/drogi albo dużego skupiska ludzi np. osiedle mieszkaniowe, centrum handlowe. Dobrą lokalizacją jest także teren obok stacji paliwowej lub warsztatu samochodowego.

Pod uwagę należy wziąć również dojazd i widoczność obiektu. Oczywiście działka musi mieć możliwość podłączenia mediów, czyli prądu, gazu i wody oraz kanalizacji. Najlepiej, jeśli je już posiada, bowiem to pozwala oszczędzić czas i pieniądze.

Często brak możliwości podłączenia myjni do kanalizacji jest przyczyną rezygnacji z całej inwestycji. Koszty wywozu nieczystości jest dość wysoki. Warto to dokładnie przekalkulować zarówno koszty wywozu jak i budowy odpowiedniej wielkości szamba.

Jeśli jako Inwestor nie posiadasz własnej działki to nie rezygnuj z tego biznesu! Część sprzedawców technologii posiada bazę własnych sprawdzonych lokalizacji. Czesto są to bardzo dobre, sprawdzone lokalizacje, które dodatkowo posiadają pozwolenie na budowę.

2. Wybór technologii

Myjnia kontenerowa to na ten moment najlepsze i najchętniej wybierane rozwiązanie. Wybór technologii jest niezwykle istotny – to przecież najważniejszy element myjni.

Jeśli dla posiadanej lokalizacji przewiduje się małe natężenie ruchu na myjni to optymalnym wyborem będzie myjnia modułowa. Tutaj cała technologia wbudowana jest w box technologiczny, który najczęściej znajduje się pomiędzy stanowiskami mycia.

Myjnia modułowa to także częsty wybór inwestorów, którzy posiadają bardzo małą działkę. Jeśli powierzchnia jest tak ograniczona, że liczy się dosłownie każdy metr, to zastosowanie technologii modułowej ma swoje uzasadnienie.

Dla lokalizacji o dużym potencjale ruchu polecanym rozwiązaniem jest technologia zainstalowana w kontenerze. Niewątpliwe zaletą tego rodzaju myjni jest łatwiejszy dostęp do urządzeń, ich wymiana czy serwis. Dzięki temu ich konserwacja czy naprawa jest po prostu szybsza.

Poza tym wszystko jest lepiej chronione (przed zniszczeniem czy kradzieżą), a kontener może też pełnić funkcję magazynową czy biurowo-socjalną. W kontenerze wydzielone są miejsca na baniaki z chemią, a ich wymiana odbywa się poza zasięgiem wzroku klientów myjni.

Nie bez znaczenia jest jakość materiałów oraz zastosowane rozwiązania technologiczne takie jak: system odzysku wody z osmozy czy nowoczesne źródła ogrzewania. Wysokiej jakości osprzęt oraz przeprowadzana na bieżąco konserwacja to gwarancja braku przestojów myjni spowodowanych problemami technicznymi.

3. Załatwienie formalności

Kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Niezbędne dokumenty to projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany. Jeśli warunki zabudowy zostały już wydane bądź plan zagospodarowania przewiduje budowę takiego obiektu to można przystąpić do przygotowania dokumentów, które są wymagane w przypadku pozwolenia na budowę.

Załączyć należy również projekty podłączeń mediów. Niekiedy niezbędne jest załączenie raportu dot. oddziaływania na środowisko. Wniosek, który składamy we właściwym urzędzie powinien być rozpatrzony w ciągu 1-2 miesięcy. Po uprawomocnieniu się pozytywnej decyzji mogą się rozpocząć prace budowlane.

Cały proces kompletowania dokumentów można skrócić, jeśli skorzystamy z działek oferowanych przez producentów. Lokalizacja posiadająca pozwolenie na budowę skraca nam proces nawet o kilka miesięcy.

4. Budowa

Zanim na działce będą montowane stanowiska myjące oraz wszystkie niezbędne do działania myjni urządzenia teren należy odpowiednio przygotować oraz wyposażyć w media. Zakres przeprowadzanych prac budowlano-ziemnych może być różnorodnych. Najczęściej jednak zachodzi konieczność:

check 1 nawiezienia gruntu

check 2 wykopu oraz instalacji sieci wodnej i kanalizacji

check 3 wykonania myjącej zatoki, syfonów i kratek

check 4 wykonanie uzbrojeń

check 4 instalacji ogrzewania podłogowego

Generalnie prace budowlane pod montaż technologii myjącej trwają około 2 miesięcy. Instalacja stanowisk myjących ma miejsce, jeśli posadzka jest już gotowa oraz gdy wykonano już przyłącze energetyczne, gazowe i wodno-kanalizacyjne. Montaż urządzeń nie powinien trwać dłużej niż tydzień.

5. Odbiór myjni

W uzyskanym pozwoleniu na budowę znajduje się informacja o instytucjach, które powinny być poinformowane o odbiorze obiektu. Niezbędne jest przedstawienie dziennika budowy oraz załączenia takich protokołów jak: kominiarski, instalacji elektrycznej, instalacji sanitarnej, zgłoszenia do straży pożarnej oraz niekiedy do sanepidu.

Dokumenty te wraz z odpowiednim wnioskiem muszą zostać złożone do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Dopiero po uzyskaniu zgody na użytkowanie myjnia samoobsługowa może zostać otwarta dla klientów.

porownajmyjnie.pl - :name - redaktor

Redakcja porownajmyjnie.pl

Zespół naszego portalu od 2015 roku zdobywa i poszerza wiedzę na temat rynku usług mycia bezdotykowego w Polsce. Zauważamy, że cieszy się on sporym zainteresowaniem zarówno ze strony polskich jak i zagranicznych inwestorów. Koncentrujemy się na analizie rynku producentów technologii, preferencji potencjalnych inwestorów jak i analizujemy zachowania finalnych użytkowników myjni. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą na temat rentowności biznesu, jak i samych procedur od decyzji po otwarcie i eksploatację myjni.

Średnia ocena: 4.12

Czytaj także

myjnia samoobsługowa

Myjnia samoobsługowa modułowa czy kontenerowa? Sprawdź która lepsza!

Myjnia samoobsługowa modułowa czy myjnia samoobsługowa kontenerowa? Zastanawiasz się którą wybrać? Z nami dowiesz się która z nich będzie najlepszą inwestycją! Jeśli chcesz zainwes...
myjnia samochodowa jak otworzyć

Myjnia samochodowa jak otworzyć ją krok po kroku? Sprawdź szczegóły!

Myjnia samochodowa jak otworzyć ją krok po kroku nie popełniając błędów. Sprawdź jak wygląda proces inwestycji w myjnię samochodową. Dowiedz się jakie są poszczególne etapy budowy....
Myjnia bezdotykowa cena

Myjnia bezdotykowa cena – sprawdź jak wyglądają koszty technologii

Zastanawiasz się nad inwestycją we własną myjnię samoobsługową? Dowiedz się, od czego zależy - myjnia bezdotykowa cena elementów technologii. Zobacz, które opcje doposażenia najbar...
koszt budowy myjni bezdotykowej

Koszt budowy myjni bezdotykowej – kalkulator rentowności

Zastanawiasz się, czy myjnia samoobsługowa to opłacalny biznes? Sprawdź, jaki jest koszt budowy myjni bezdotykowej i na jakie zyski możesz liczyć! Dowiedz się ile kosztuje mycie au...
myjnia tir

Myjnia TIR - najbardziej dochodowy rodzaj myjni!

Najdroższy rodzaj myjni samochodowej to właśnie myjnia tir, który jednak przynosi największe zyski inwestorom. Dowiedz się więcej o tym biznesie!...
producenci myjni bezdotykowej

Polski producent myjni bezdotykowych - oferty lokalnych producentów

Polski rynek myjni samochodowych nie jest jeszcze nasycony. Kluczem do sukcesu jest wybór firmy oferującej technologię. Czym powinien cechować się godny zaufania producent myjni be...